24 Oktyabr 2023 6684
BUYUK BRITANIYA, SINGAPUR VA O‘ZBEKISTON TOMONIDAN IJTIMOIY TARMOQLARDA TARQALGAN VIDEO YUZASIDAN RASMIY BAYONOT
Joriy yilning 17-oktabr kuni ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti (keyingi matnlarda – TSMRI)da 600 nafardan oshiq talaba kursdan-kursga o‘tishlarida muammoalar yuzaga kelayotgani yuzasidan xabar tarqaldi. Mazkur xabar yuzasidan quyidagilarni ma’lum qilamiz:
TSMRI 2007-yil 5-sentabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-691-sonli qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda Buyuk Britaniyaning Bangor (Bangor University), Sanderlend (University of Sunderland) va Tissayd (Teesside University) universitetlarining umumiy 15 ta bakalavr va 3 ta magistratura yo‘nalishdagi ta’lim dasturlari asosida malakali mutaxassislarni mehnat bozoriga tayyorlab kelmoqda.
Mazkur ta’lim dasturlari asosida o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga Buyuk Britaniya universitetlari tomonidan taqdim etiladigan xalqaro diplom beriladi. Ta’lim jarayonlari to‘liq xalqaro standartlar asosida tashkil etilishi bilan bir qatorda, institutda talabalarning o‘quv jarayonlari davomida yuqorida qayd etilgan Buyuk Britaniya universitetlari ta’lim dasturlari asosida tasdiqlangan “Akademik nizom talablari”ga to‘liq rioya etgan holda o‘qishlari talab etiladi.
Hamkor universitetlarimizdagi Akademik Kengash nizomiga ko‘ra, asosiy fan imtihoni va qayta topshirish imtihonida muvaffaqiyatsizlikka uchragan talabaga fanni o‘zlashtirish uchun quyidagi imkoniyatlar taklif etiladi:
• Fanni o‘zlashtirish uchun keyingi o‘quv yilida qayta o‘qish yoki boshqa alternativ ta’lim olish usullaridan foydalanish;
• O‘quv jarayoni yakunida asosiy imtihon.
Ma’lumot uchun, hozirda institutda bir yillik o‘quv shartnoma to‘lovi 32 mln. 256 ming so‘mni tashkil etadi. Qayta o‘zlashtirishga qolgan talaba faqatgina qayta o‘qiyotgan fani uchun to‘lovni amalga oshiradi.
Taqdim etilgan imkoniyatlardan unumli foydalana olmagan talabalar mazkur ta’lim dasturidan chetlashtiriladi. Talabalar dasturdan chetlatilganida o‘sha vaqtga qadar o‘zlashtirilgan fanlar yuzasidan akademik ma’lumotnomani olishlari yoki ushbu akademik ma’lumotnoma bo‘yicha davom ettirishlari mumkin.
TSMRI talabalarining muvaffaqiyati uchun intiladi va qo‘shimcha o‘quv qo‘llanmalari va takroriy darslarni tashkil etishda yordamini ayamaydi. Zarur hollarda, qo‘shimcha darslar bepul uyushtirib beriladi.
2022-2023 o‘quv yilida hamkor universitetlarimi tomonidan 532 nafarga yaqin talabaning Akademik nizomlari talablariga zid keladigan xatti-harakatlari aniqlandi.
Hamkor universitetimiz Akademik nizomga muvofiq, hozirda ushbu qoidabuzarlik holatlari ko‘rib chiqilmoqda va har bir talabaning ishi yuzasidan akademik nizom standartlariga muvofiq qaror chiqariladi.
Yakuniy so‘z o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti o‘z faoliyatini xalqaro ta’lim standrtlari asosida shaffof tarzda amalga oshiradi hamda yurtimiz kelajagiga zamonaviy fikrlaydigan malakali mutaxassislarni yetkazib berish mas’uliyatini chuqur his qilgan holda, kelgusidagi ta’lim jarayonlarini ham yuqori saviyada va xalqaro andozalarga asoslangan holda amalga oshiradi.

24 Октября 2023 6683
Видео, ссылающееся на то, что более 600 студентов Сингапурского института развития менеджмента в г. Ташкент (СИРМТ) в настоящее время испытывают сложности с прохождением обучения и переводом на следующий курс,  циркулирует в социальных сетях с 17 октября 2023г.
Сингапурский институт развития менеджмента в г. Ташкенте (СИРМТ) хотел бы прояснить неточности, присутствующие в опубликованном видео-посте, посредством следующего сообщения:
СИРМТ (MDIST) был учрежден в качестве высшего учебного заведения на основании постановления Президента Республики Узбекистан, №ПП-691 от 5 сентября 2007г. СИРМТ (MDIST), с целью подготовки квалифицированных специалистов для рынка труда, предлагая обучение по 15 программам бакалавриата и 3 программам магистратуры, предоставляемым университетами-партнерами из Великобритании.
При успешном окончании обучения, выпускникам присуждается квалификационная степень от соответствующего университета-партнера. Образовательные программы предоставляются при строгом соблюдении требований Академического Устава, утвержденного университетами-партнерами, и соответствуют международным академическим стандартам.
На усмотрение Программной Квалификационной Комиссии университета-партнера, студентам может быть поставлен незачет и предложена пересдача модуля, что сводится к:
• Повторному прохождению модуля с посещением занятий или посредством альтернативной формы обучения;
• Повторной пересдаче финального экзамена.
Студенты, которым необходимо повторно пройти определенный модуль, оплачивают только соответствующий модуль, а не стоимость всей программы целиком.
Если все аттестационные ресурсы исчерпаны, соответствующие студенты не смогут продолжить обучение на данной программе и им предлагается уйти с данной программы. Студенты могут принять решение и имеют право на получение промежуточной квалификации при уходе с программы или могут продолжить работать над получением промежуточной квалификации.
Целью СИРМТ (MDIST) является успешное прохождение обучения его студентами и институт оказывает содействие, в виде предоставления практикумов и занятий для повторения пройденного материала, студентам, которым требуется дополнительная помощь в прохождении обучения. Коррекционные занятия, при необходимости, также предоставляются без дополнительной оплаты.
В 2022-23 учебном году было выявлено, что около 532 студентов, обучающихся на программах, предоставляемых одним из университетов-партнеров, имеют академические нарушения, противоречащие требованиям Академического Устава.
В соответствии с Академическими предписаниями университета-партнера, в настоящее время ведется работа по рассмотрению каждого из случаев нарушений и резолюция по данным случаям академический нарушений будет принята университетом-партнером для обеспечения качества и поддержания стандарта присуждаемых квалификаций.
СИРМТ (MDIST) стремится обеспечить полную прозрачность своей деятельности и ее соответствие международным академическим стандартам. Для поддержания и сохранения верности своим принципам и высоким стандартам предлагаемых образовательных программ на получение степени, к академическим нарушениям, таким как плагиат, мы относимся серьезно и не потворствуем им.