24 Oktyabr 2023 6684
BUYUK BRITANIYA, SINGAPUR VA O‘ZBEKISTON TOMONIDAN IJTIMOIY TARMOQLARDA TARQALGAN VIDEO YUZASIDAN RASMIY BAYONOT
Joriy yilning 17-oktabr kuni ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti (keyingi matnlarda – TSMRI)da 600 nafardan oshiq talaba kursdan-kursga o‘tishlarida muammoalar yuzaga kelayotgani yuzasidan xabar tarqaldi. Mazkur xabar yuzasidan quyidagilarni ma’lum qilamiz:
TSMRI 2007-yil 5-sentabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-691-sonli qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda Buyuk Britaniyaning Bangor (Bangor University), Sanderlend (University of Sunderland) va Tissayd (Teesside University) universitetlarining umumiy 15 ta bakalavr va 3 ta magistratura yo‘nalishdagi ta’lim dasturlari asosida malakali mutaxassislarni mehnat bozoriga tayyorlab kelmoqda.
Mazkur ta’lim dasturlari asosida o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga Buyuk Britaniya universitetlari tomonidan taqdim etiladigan xalqaro diplom beriladi. Ta’lim jarayonlari to‘liq xalqaro standartlar asosida tashkil etilishi bilan bir qatorda, institutda talabalarning o‘quv jarayonlari davomida yuqorida qayd etilgan Buyuk Britaniya universitetlari ta’lim dasturlari asosida tasdiqlangan “Akademik nizom talablari”ga to‘liq rioya etgan holda o‘qishlari talab etiladi.
Hamkor universitetlarimizdagi Akademik Kengash nizomiga ko‘ra, asosiy fan imtihoni va qayta topshirish imtihonida muvaffaqiyatsizlikka uchragan talabaga fanni o‘zlashtirish uchun quyidagi imkoniyatlar taklif etiladi:
• Fanni o‘zlashtirish uchun keyingi o‘quv yilida qayta o‘qish yoki boshqa alternativ ta’lim olish usullaridan foydalanish;
• O‘quv jarayoni yakunida asosiy imtihon.
Ma’lumot uchun, hozirda institutda bir yillik o‘quv shartnoma to‘lovi 32 mln. 256 ming so‘mni tashkil etadi. Qayta o‘zlashtirishga qolgan talaba faqatgina qayta o‘qiyotgan fani uchun to‘lovni amalga oshiradi.
Taqdim etilgan imkoniyatlardan unumli foydalana olmagan talabalar mazkur ta’lim dasturidan chetlashtiriladi. Talabalar dasturdan chetlatilganida o‘sha vaqtga qadar o‘zlashtirilgan fanlar yuzasidan akademik ma’lumotnomani olishlari yoki ushbu akademik ma’lumotnoma bo‘yicha davom ettirishlari mumkin.
TSMRI talabalarining muvaffaqiyati uchun intiladi va qo‘shimcha o‘quv qo‘llanmalari va takroriy darslarni tashkil etishda yordamini ayamaydi. Zarur hollarda, qo‘shimcha darslar bepul uyushtirib beriladi.
2022-2023 o‘quv yilida hamkor universitetlarimi tomonidan 532 nafarga yaqin talabaning Akademik nizomlari talablariga zid keladigan xatti-harakatlari aniqlandi.
Hamkor universitetimiz Akademik nizomga muvofiq, hozirda ushbu qoidabuzarlik holatlari ko‘rib chiqilmoqda va har bir talabaning ishi yuzasidan akademik nizom standartlariga muvofiq qaror chiqariladi.
Yakuniy so‘z o‘rnida shuni ma’lum qilamizki, Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti o‘z faoliyatini xalqaro ta’lim standrtlari asosida shaffof tarzda amalga oshiradi hamda yurtimiz kelajagiga zamonaviy fikrlaydigan malakali mutaxassislarni yetkazib berish mas’uliyatini chuqur his qilgan holda, kelgusidagi ta’lim jarayonlarini ham yuqori saviyada va xalqaro andozalarga asoslangan holda amalga oshiradi.

24 October 2023 6684
A video alleging that over 600 of Management Development Institute of Singapore at Tashkent (MDIST) students are currently experiencing issues in progressing in their studies has been circulating on the social media networks since 17th October 2023.
Management Development Institute of Singapore at Tashkent (MDIST) would like to rectify the inaccuracies on the video post with the following statement:
MDIST was established as a tertiary education institution on the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, No. PD-691, dated 5th September 2007. MDIST prepares qualified specialists for the labour market, providing training for 15 Undergraduate Degree and 3 Graduate Degree programmes offered by its UK University Partners.
Graduates who successfully complete their studies will be awarded the qualification from the partner university. The programmes offered are in full compliance with the requirements of the Academic Regulations approved by the University partners and meet international academic standards.
At the discretion of the partner University’s Programme Assessment board, a fail and repeat attempt at a module may be offered to students leading to:
• Repeat with attendance or by an alternative mode of study;
• Final reassessment as a referral.
Students who have to re-take a particular module need only pay for the affected module and not the entire course fee.
Once all assessment opportunities are exhausted, the affected students will not be able to continue with their studies in the current programme and will have to exit from the programme. Students may decide and be entitled to exit with an interim award or work towards an interim award.
MDIST is committed to the success of its students and will render assistance, such as providing tutorial and revision classes, to students who require additional support to complete their studies. Remedial lessons, where required, will also be provided at no extra cost.
About 532 taking educational programmes offered by one of our University partners in the Academic Year 2022-23 were identified as having potential academic misconduct that contravened the requirements of the Academic Regulations.
In accordance with the partner Academic Regulations, we are currently reviewing each of these misconduct cases and a decision will be made by the University partner on the resolution of these academic infringements to ensure the quality and standards of the awards.
MDIST are committed to ensuring its operations are fully transparent and meet international academic standards. To uphold the integrity and high standards of the Degree programmes being offered, academic misconduct, such as plagiarism, is taken seriously and will not be condoned.