O'zbekiston banklar uyushmasi va MDIST grantlar taqdirlash marosimi
Joriy yilning 5-iyul kuni Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti rektori va talabalarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda yakunlangan o‘quv yili sarhisobi bo‘yicha eng yuqori baholarga erishgan hamda ijtimoiy faol bo‘lgan talabalarning 15 nafariga O‘zbekiston Respublikasi banklari assotsatsiyasi va TSMRI tomonidan ajratilgan grant sertifikatlari topshirilib to‘lov-kontrakt summasining 20% qoplab beriladigan bo‘ldi, keyingi yillarda bu ko‘rsatkich talabalarning bilim salohiyatidan kelib chiqib oshirilishi ko‘zda tutildi.
Shuningdek, uchrashuvda ta‘lim tizimi rivoji uchun yaratilayotgan imkoniyatlar va qulayliklar yuqori baholanib, kelgusida bunday harakatlar yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishi qayd etildi.

On awarding Scholarship of Uzbekistan Banking Association and MDIST Scholarship
On July 5th 2024, MDIST organized the meeting related to students’ academic achievements in the academic year 2023-2024.
During the meeting, the academic achievements were reviewed and top 15 students were awarded with special scholarship certificates.
Every year based on academic performance results and active participation in the life of the institute the top 15 students are nominated and after the review of UBA and MDIST Committee awarded with the scholarship. This scholarship covering 20% of the tuition fee is granted by Uzbekistan Banking Association to 10 students and by MDIST to 5 students.
As it was announced by MDIST Rector Dr. Mamatkulov, it is planned to increase the percentage coverage of the tuition fee by the scholarship in the coming years.
The meeting also highlighted the various initiatives and opportunities created to enhance the education process at MDIST and subsequently contribute to the further development of our country.