Sanderlend Universiteti 1901-yildan beri ta’lim berish jarayonida muhim rolni egallagan bo‘lib, 1992-yildan universitet sifatida faoliyat yuritishni boshlagan. Uning so'nggi kampusi 2012-yilda Londonda ochilgan.
Dunyo bo’ylab 20 000 ming talabalariga ega bo’lgan Sunderland universiteti 3ta o’quv korpusidan tashkil topgan bo’lib, ulardan 2tasi Sanderlendning shimoliy-sharqiy qirg'og'ida va uchinchisi  Londonda joylashgan.
Universitet dunyoning 15 mamlakatdagi oliy ta'lim muassasalari bilan global hamkorligida quyidagi muhim yo’nalishlarga, jumladan, ilm-fan, ilg'or ishlab chiqarish, dasturiy ta'minot, tadbirkorlik va innovatsiya hamda ijodiy sohalarda  dunyodagi yetakchi tadqiqotlar, biznesda axborot almashish sherikligi, xukumat va xususiy sohadagi mintaqaviy rahbarlar bilan hamkorlik qilish bo’yicha faoliyat olib boradi.
Sanderlend universiteti 1901 yildan buyon o'qitishda muhim rol o'ynaydi. 1992 yilda universitetga aylantirildi. So'nggi o’quv korpusi London shahrida 2012 yilda ochildi.
Sanderlend eramizning 674 yilidan boshlab muhim ta’lim markazi sifatida, Benedict Biskop qurdirgan mashhur Avliyo Petr cherkovi va monastiri yonidagi Janob Tom Koui kompusida joylashgan.
Universitet 1901 yildan buyon shaharni oliy ta’lim bilan ta’minlashga xizmat qilmoqda. Bunday uzoq va samarali faoliyat yuritishining asosiy omili, sobiq ta'lim kotibi Estel Morrisning ta'kidlaganidek, o'zgarishlarga moslashuvchanlik qobiliyatidir.
Universitet doimo yangilik va jamiyatdagi islohotlarga favqulodda juda moslashuvchandir…izlanuvchandir, olimlar tomonidan yangi g’oyalar e’lon qilingandan so’ng, albatta ularni hayotga tadbiq qilish uchun o’z-o’zidan ma’lumki ko’p vaqt talab etiladi, lekin Sanderlend o'z imkoniyatlarini ishga solib, maydonni boshqaradi".
Bunday yondashuv universitetga ko’plab nufuzli mukofotlarni taqdim etish bilan birga Hukumat tomonidan taklif etiladigan yangi tashabbuslar va loyihalar ustida ishlashni talab etadi.
Tadqiqotlarning umumiy sifati, miqdori va xilma-xilligi bo’yicha Buyuk Britaniyadagi eng yaxshi "yangi" universitetlardan biri bo'lishidan faxrlanamiz. Bizning biznes va sanoat sohalaridagi aloqalarimiz ham mustahkam. Biz dunyoning yetakchi sifatli va ommabop xizmat ko’rsatuvchi yirik kompaniyalari bilan yaqin hamkorligimiz tahsinga loyiq.
Universitet Sunderland shahar markazidan atigi o'n daqiqa masofada bo'lgan 300 million funt sterlingga baholanadigan kinoakademiya va Sixem studiyalari o’rtasida joylashgan. U Ijodiy mahorat makrazida mahalliy tashkilotlar va xalqaro assotsatsiyalar bilan ish olib boradi. Loyihada jahon andozalariga mos, kino studiya majmuasini o’z ichiga olgan kino va ommaviy axborot vositalari markazi, talabalar shaharchasi va o'quv binolari, bog'lar, mehmonxonalar va dam olish maskanlarini yaratish nazarda tutilgan.

Основанный в 1901 году, Университет Сандерленд всегда являлся одним из ключевых образовательных учреждений в Великобритании. На данный момент, по программам Университета Сандерленд обучается более 20 000 студентов по всему миру, включая студентов 3 британских кампусов, находящихся в Сандерленде и Лондоне.
Университет Сандерленд состоит в партнерских отношениях с учебными заведениями в 15 странах, а также поддерживает тесное сотрудничество с частными и государственными организациями в области научных исследований, передачи знаний, передового производства, программного обеспечения, предпринимательства, инноваций и творчества.
Университет предлагает обучение по тринадцати направлениям в пяти школах. К наиболее приоритетным и популярным направлениям обучения в Университете Сандерленд относятся: предпринимательство, информационные технологии и социальные науки, педагогика, средства массовой информации, фармакология, здравоохранение, спортивная биология и медицина.
Сегодня он входит в ТОП-20 престижных вузов страны. Отличается Университет Сандерленда высоким качеством академической подготовки студентов, активной научно-исследовательской деятельностью, всесторонней поддержкой студентов.
В 2001 году университет Сандерленда отметил свою столетнюю годовщину, а в декабре 2005 года вуз получил звание «Лучшего английского университета». Ежегодно сюда приезжают за образованием более 2000 учащихся из 70 стран по всему миру.
Более сотни лет университет накапливал опыт работы с иностранцами. Сегодня здесь полностью понимают национальные традиции, учитывают особенности культуры разных народов. Это позволяет максимально удовлетворять образовательные и бытовые потребности студентов интернационального сообщества.
В университете предлагаются подготовительные предметные и языковые программы, бакалавриат, магистратура. Каждый студент получает возможность развиваться в качестве специалиста в конкретной области деятельности. University of Sunderland отличает дальновидный подход к образованию, поэтому все предлагаемые программы без труда подготовят учащихся к профессиональной деятельности и помогут преодолеть конкуренцию на динамично меняющемся трудовом рынке.
Вуз приобретает с каждым годом все большую популярность и вес в британской образовательной среде. Сегодня он играет заметную роль на национальном, глобальном уровне. Дипломы University of Sunderland признаются во многих странах мира. Специалисты, получившие образование в вузе, высоко ценятся на международном рынке труда. По данным вуза после выпуска более 90% учеников успешно трудоустраиваются на работу в течение 6 месяцев.
Университет Сандерленда предлагает учебные программы по 30 направлениям в 5 школах. К ведущим направлениям вуза относятся фармакология, здравоохранение, спортивная биология и медицина, средства массовой информации, предпринимательство, информационные технологии и социальные науки.