O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SHAVKAT MIRZIYOYEVNING SINGAPURGA DAVLAT TASHRIFI.
Joriy yilning 17-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga davlat tashrifi doirasida Singapur Prezidenti Halima Yakub va Bosh vazir Li Syan Lun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-Singapur sammiti oldidan “Istana” saroyida rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sharafiga mamlakatimizning martabali mehmoniga yuksak hurmat va ehtirom belgisi sifatida orxideya gulining (Singapurning milliy ramzi) yangi navi taqdim etildi. An’anaga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyevning shaxsan o‘zi orxideya guli yoniga – “Shavkat Mirziyoyev orxideyasi” yozuvi yozilgan lavha qo‘ydi.
Suhbat chog‘ida Prezidentlar O‘zbekiston bilan Singapur o‘rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, ijtimoiy-siyosiy hayotni yanada demokratlashtirish borasidagi islohotlar yuzasidan hamkorlik bo‘yicha fikr almashdilar.
Ta’lim sohasidagi faol hamkorlik, xalqaro maydonlardagi o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va kelishuvlarning yuqori darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha oʻzaro hamkorlikning beshta asosiy yoʻnalishi belgilab olindi, jumladan: inson kapitalini rivojlantirish va davlat boshqaruvi sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash; Singapur tomonining O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlaridagi ishtiroki; ilg‘or “yashil” texnologiyalar, Singapurning raqamli tehnologiyalar sohasidagi yutuqlari hamda imkoniyatlarini tadbiq etish; shahar infratuzilmasi va kommunikatsiyalarini, shaharsozlik, obodonlashtirish va kommunal xo‘jaligini takomillashtirish; yetakchi Singapur kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalarni rivojlantirish orqali investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash va o‘zaro savdoni hajmini oshirish.

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ВИЗИТ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ШАВКАТА МИРЗИЕЕВА В СИНГАПУР.
17 января 2023 года, в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сингапур, состоялись переговоры с Президентом Сингапура Халимой Якуб и Премьер-министром Ли Сянь Лун.
Узбекско-сингапурскому саммиту предшествовала официальная церемония встречи во Дворце Истана, в ходе которой, в честь Президента Республики Узбекистан, в знак высокого уважения и почета высокому гостю страны, был представлен новый сорт орхидеи (национального символа Сингапура). По традиции, Президент Шавкат Мирзиёев лично разместил рядом с цветком табличку с названием нового вида орхидей – «Орхидея Шавката Мирзиёева».
В ходе встречи Президенты обменялись мнениями о перспективах дальнейшего углубления отношений между Узбекистаном и Сингапуром, сотрудничества в сфере реформ для дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
С удовлетворением было отмечено активное сотрудничество в образовательной сфере и высокий уровень взаимопонимания и взаимной поддержки на международных площадках.
По итогам встречи были определены пять ключевых направлений взаимодействия, в том числе: развитие человеческого капитала и подготовка высококвалифицированных кадров в сфере государственного управления; участие сингапурской стороны в процессах приватизации в Узбекистане; привлечение передовых «зеленых» технологий, цифровых решений и возможностей для внедрения достижений Сингапура в области цифровизации; совершенствование городской инфраструктуры и коммуникаций, градостроительства, благоустройства и коммунального хозяйства; поддержка инвестиций и расширение взаимной торговли путем продвижения совместных проектов с ведущими сингапурскими компаниями.
Во второй половине дня Его Превосходительство посетил Школу государственной политики Ли Куан Ю и провел встречу с руководителями ведущих сингапурских компаний.